Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Din prima casatorie am un copil pentru care platesc pensie alimentara 25% din salariu.
Acum cu a doua sotie mai am in copil.
Platesc in continuare 25% pensie alimentara sau ar trebui diminuata?
daca da ce trebuie sa fac?
multumesc!

ps. mentionez ca am si un credit ipotecar
maneasorinflorin, utilizator
Puteti solicita instantei reducerea pensiei pentru primul copil, depuneti la dosar sentinta prin care s-a hotarat prima pensie si certificatul de nastere al celui de-al doilea copil. Depuneti adeverinta de venituri.Puteti apela la un avocat .Procesul se va judeca la domiciliul paratului .
Multumesc pentru sfat!
Procentul maxim pt primul copil va fi de maxim 16.5 %, dar suma ce se va stabili va putea fi mai mica daca se va tine cont si de alte obligatii ale dvs.