avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie de vaduva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie de vaduva

sunt angela p. am 64 de ani.momentan am pensie de urmas.sotul a decedat pe 6 dec 2012.la acel moment el avea pensie de drept in valoare de 763 lei,iar eu tot la drept beneficiind de pensia sociala de 350 lei.din luna aceasta am trecut la cea de urmas in valoare de 394 lei.am avut o casnicie de 42 de ani.intrebarea este daca pe langa pensia de urmas mai pot primi si o indemnizatie(ajutor)de vaduva ,si daca da cat este suma?
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 23:05, 26 Februarie 2013
"Ajutorul de vaduva" - Lg 578 se acorda sotului supravietuitor doar daca acesta are o pensie mai mica de 364 lei (sau de 140 lei daca are pensie de CAP), daca sotul decedat a fost pensionar si perioada casatoriei a fost de 15 ani, dar nu mai putin de 10 ani si e in valoare de 113 lei.
In cazul dvs. pensia e de 394 lei (mai mare decat 364 lei), deci nu puteti beneficia de prevederile Lg.578.
Ultima modificare: Marți, 26 Februarie 2013
Gabi50, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie VERONICA56 VERONICA56 Mama mea are pensie de agricultor in valoare de 160 ron si as vrea sa stiu daca poate lua si pensie de urmas dupa tatal meu .Se pot cumula cele doua pensii ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas 2014 rev3enge rev3enge buna seara, am si eu o intrebare...bunicamea de 80 de ani are o pensie de 350 lei de pe urma CAP (desi pe cupon ii scrie indemnizatie sociala, aceasta este ... (vezi toată discuția)
Intrebare utilizator5555 utilizator5555 O ruda este pensionara de CAP dar are o pensie foarte mica, cea de 350 lei, desi a muncit toata viata la CAP. Alte persoane din sat care s-au pensionat mai ... (vezi toată discuția)