Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie de vaduva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie de vaduva

sunt angela p. am 64 de ani.momentan am pensie de urmas.sotul a decedat pe 6 dec 2012.la acel moment el avea pensie de drept in valoare de 763 lei,iar eu tot la drept beneficiind de pensia sociala de 350 lei.din luna aceasta am trecut la cea de urmas in valoare de 394 lei.am avut o casnicie de 42 de ani.intrebarea este daca pe langa pensia de urmas mai pot primi si o indemnizatie(ajutor)de vaduva ,si daca da cat este suma?
"Ajutorul de vaduva" - Lg 578 se acorda sotului supravietuitor doar daca acesta are o pensie mai mica de 364 lei (sau de 140 lei daca are pensie de CAP), daca sotul decedat a fost pensionar si perioada casatoriei a fost de 15 ani, dar nu mai putin de 10 ani si e in valoare de 113 lei.
In cazul dvs. pensia e de 394 lei (mai mare decat 364 lei), deci nu puteti beneficia de prevederile Lg.578.
Gabi50, utilizator