Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tema pentru licenta .Investigarea accidentelor de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tema pentru licenta .Investigarea accidentelor de munca miniere.

Buna ziua, am o rugaminte daca ma poate ajuta cineva cu informatii referitoare la tema mea de licenta - Metodica investigari criminalistice a accidentului de munca miniere.

Va multumesc anticipat.
Coordonatorul ar trebui sa va dea aceste informatii, cu dumnealui ar trebui sa schitati un cuprins al lucrarii dupa care sa incepeti sa cautati surse de informare.

Sugestie (fara dram de ironie) - grija la titlu si la gramatica...
Sugestie :
- in prima parte a lucrării puteti prezenta caracteristicile generale a accidentelor de muncă şi avariilor în România , ţinând cont de evoluţia acestora în timp - definitia conceptului de accident de muncă, clasificarea acestora, astfel cum sunt enunţate în Legea nr.319/2016.

- a doua parte poate cuprinde caracteristicile criminalistice şi particularităţile investigării accidentelor de muncă şi avariilor în domeniul minier, formarea echipei de cercetare la faţa locului, pregătirea mijloacelor tehnico-ştiinţifice criminalistice şi atribuţiile specifice acesteia.

- a treia parte a lucrării poate reliefa aspectele referitoare la specificul cercetării la faţa locului a acestor genuri de accidente - principalele activităţi privind planificarea urmăririi penale, constatarea la faţa locului, ridicarea înscrisurilor privind instruirea periodică a personalului muncitor şi modul de efectuare a controlului privind respectarea regulilor de protecţia muncii, audierea victimelor, martorilor şi persoanelor care răspund de securitatea muncii, dispunerea constatărilor tehnico-ştiinţifice.

- ultima parte a lucrării va cuprinde analizarea fazei ulterioare cercetării penale, fiind tratate aspecte cu priivre la particularităţile audierii persoanelor vinovate de producerea accidentelor de muncă sau avariilor în domeniul minier, tactica efectuării confruntării şi experimentului judiciar, dispunerea expertizelor tehnice şi medico-legale.
Va multumesc de raspunsuri. Corectez titlul :D Metodica cercetarii criminalistice a accidentelor de munca miniere. Ma intereseaza bibliografia.
O zi buna