Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda rovinieta

Buna ziua. Am fost sa platesc impozitul pe masina si persoana de la taxe si impozite mi-a zis ca nu pot achita taxa deoarece figurez cu o amenda de 250 ron reprezentand contravaloarea unei roviniete din 2011. Mentionez ca nu am primit nimic pana in momentul de fata care sa-mi aduca la cunostinta aceasta amenda.
1. este legal ca sa nu fiu lasata sa platesc impozitul pe masina pana nu achit acea amenda?
2. ce am de facut in cazul mai sus enuntat...in sensul ca stiu doar verbal de aceasta amenda, fiind comunicata de persoana de la taxe si impozite.
Puteti achita impozitul si cu cardul bancar indiferent de ce banca a fost emis in sistemul snep pe site-ut www.ghiseul.ro.Intrati pe site la sectiunea plati fara autentificare si verificati daca directia de impozite si taxe la care aveti declarat auto este inrolata in acest sistem.Daca este inrolata in acest sistem si cunoasteti suma pe care trebuie sa o achitati intrati in sectiunea impozite ,selectati taxa auto, introduceti suma de plata si urmati in continuare pasii indicati.Dovada platii va fi transmisa pe adresa de email pe care o veti indica ,iar plata dvs.va fi vizualizata de directia de impozite si taxe in ziua urmatoare efectuarii platii.