avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare zile libere platite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare zile libere platite

Buna ziua. In legatura cu zilele libere platite, cele enumerate mai jos:
-Casatoria civila a salariatului - 5 zile;
-Casatoria unui copil - 2 zile;
-Casatoria parintilor, a fratelui, a surorii - 1 zi;
-Decesul sotului (sotiei), copilului, al parintilor, socrilor - 3 zile;
-Decesul bunicilor, al fratilor, surorilor - 2 zile;
exista obligativitate legala pt fiecare? Ce legi prevad acordarea si numarul acestora? (de ex. pt zilele acordate la nasterea copilului am gasit in legea concediului paternal, dar pt celelalte nu am gasit).
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:42, 27 Februarie 2013
Codul muncii:

Art. 152. - (1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Deci verificati CCM sau RI al angajatorului...
De unde ati copiat acele zile ? .. si despre ce sector este vorba bugetar sau privat?
Extraordinar! Va felicit doamna. Aplauze din partea mea.
Am deschis un topic pe tema "Zile libere pentru nasterea copilului conform Codului muncii" aici: www.avocatnet.ro/content/for...
... si nu eram lamurit pentru ca nu gaseam Legea nr.210 din 31 decembrie 1999 Legea concediului paternal.
Va multumesc din suflet, fara sa stiti m-ati ajutat foarte mult.

De asta imi place avocatnet.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Februarie 2013
trandafir2, moderator
zilele sunt copiate din actualul contract colectiv al societatii, dar se renegociaza in momentul de fata si vreau sa fiu sigura ca nu lezez dreptul nimanui. Societatea este privata, SRL.
Multumesc
Nu aveti cum sa lezati dreptul cuiva, daca pastrati prevederile vechi si in noul ccm ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile evenimente deosebite suciu_diana suciu_diana In legislatia actuala nu mai sunt mentionate numarul de zile acordate pentru evenimente deosebite - casatoria angajatului, deces membru, etc. Codul Muncii zice ... (vezi toată discuția)
Zile speciale libere sergynyo sergynyo Buna ziua! Lucrez la firma X de aproape un an. In tot acest timp, m-am confruntat cu o problema, destul de importanta, si-anume “agenda” de zile ... (vezi toată discuția)
Zile libere pentru tata la nasterea unui copil valikissyou07 valikissyou07 Cate zile libere beneficiaza tatal pentru nasterea celui de-al doilea copil? (vezi toată discuția)