Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obtinere permis de conducere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Obtinere permis de conducere

Buna ziua !
Am fost condamnat cu 6 luni inchisoare cu suspendare, fara spor de pedeapsa si cu 2 ani termen de incercare pentru conducerea unui autovehicul pe un drum public fara a poseda permis de conducere. Hotararea judecatoreasca a ramas definitiva la 14.02.2012. Imi poate cineva spune daca la un an dupa ce hotararea a ramas definitiva am voie sa obtin permisul de conducere ? Am auzit ca mai este o procedura in care pot cere Instantei reabilitarea cazierului pentru a putea obtine permisul de conducere, asta dupa ce Instanta constata cu nu am mai facut nicio infractiune in perioada asta de un an, de cand a ramas Hotararea definitiva .
Help !!
Puteti deja sa va intocmiti dosarul, apoi veti sustine proba teoretica si proba practica, la acelasi serviciu public comunitar la care veti depune dosarul.
Nu mai este trebuie sa urmati din nou cursurile unei scoli de soferi.
Mai multe delatii aveti aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
MARTA SIMONA PETRE, Avocat