Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Sistare plati anticipate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Sistare plati anticipate

Buna ziua.
Am asistat in urma cu cateva luni,in sediul unei Administratii fiscale la o discutie intre un contribuabil,persoana fizica,proprietarul unui spatiu comecial care fusese inchiriat pe o perioada determinata,cu contractul inregistrat la fisc,cu delaratia de venit si care avea urmatoarea problema: chiriasul a parasit spatiul inainte de incheierea contractului nu a mai chitat chiria,era de negasit iar proprietarul solicita sistarea platilor anticipate datorate ca impozit pe venitul din inchirieri. Raspunsul functionarei de la ghiseu a fost ca nu se poate numai daca se face dovada ca s-a reziliat contractul. Pana atunci e bun de plata. Ce e de facut in astfel de situatie?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Platile anticipate trebuiesc efectuate.
Se poate efectua rezilierea contractului care se aduce la cunostinta adm financiare , dar platile anticipate se fac, adm finc va emite o decizie de regularizare a acestor plati ,in minus, urmand sa returneze sumele incasate.
Carmen Jurubita, Contabil