Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... actiune in constatare in NCPC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

actiune in constatare in NCPC

mai exista vreo reglementare in NCPC cu privire la actiunea in constatare - fostul art. 111 din vechiul CPC?
Art. 35. - Cel care are interes poate sa ceara constatarea existentei sau inexistentei unui drept. Cererea nu poate fi primita daca partea poate cere realizarea dreptului pe orice alta cale prevazuta de lege.
atentie insa actiunea in constatare este subsidiara actiunii in realizare drept , astfel ca instanta poate respinge actiunea in constatare ca indmisibila - pe exceptia caracterului subsidiar .
si se plateste si taxa judiciara la valoare daca este vorba de un drept patrimonial .
Goran Elena a scris:

atentie insa actiunea in constatare este subsidiara actiunii in realizare drept , astfel ca instanta poate respinge actiunea in constatare ca indmisibila - pe exceptia caracterului subsidiar .

Se respinge ca lipsită de interes și nu ca inadmisibilă „pe excepția caracterului subsidiar”. Nu există o asemenea excepție.