Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Model cerere chemare in judecata angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Model cerere chemare in judecata angajator

Buna seara.
As dori sa aflu un model de chemare in judecata a angajatorului pentru refuzul de a elibera actele de incetare a CM(decizia,nota de lichidare si adeverinta de vechime si de venit pentru depunerea actelor pentru indemnizatia de crestere a copilului)
Fostul angajator a refuzat sa elibereze actele de incetare a CM,s-a facut plangere la ITM,iar raspunsul a fost acesta de chemare in judecata.
Unde trebuie depusa acesta cerere de chemare in judecata si daca este necesar angajarea unui avocat.
Multumesc.:help:

1. Actiunea se va depune la Tribunalul in raza caruia domiciliati sau aveti locul de munca ... nu veti plati taxe de timbru.

2. Prin actiunea solicitati instantei obligarea fostului dvs angajator la
- emiterea si comunicarea deciziie de incetare a raortului de munca
- emiterea si comunicarea adeverintei de vechime
- completarea si comunicarea adeverintei de venit pentru obtinerea indemnizatiei CCC
- obligarea la plata cheltuielilor de judecata

3. Nu este obligatorie angajarea unui avocat.

4. In sprijinul cererii dvs invocati textele de mai jos:
- art.34 alin.5 C.mun. : La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.

- art.8 alin.3 din HG nr.500/2011: La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.