Forum Discuţii juridice Executare silită Imi vreau banii inapoi
Discuție deschisă în Executare silită

Imi vreau banii inapoi

Buna ziua,

problema mea sta in felul urmator: am fost impreuna cu o fata cateva luni. In timp, totul parea roz, aveam incredere in ea. La un moment dat mi-a spus ca trebuie sa plateasca o datorie la fisc sau asa ceva, neimportant. I-am dat eu banii, pentru ca la ora respectiva aveam. Dupa ce si-a platit datoriile mi-a dat de inteles ca relatia noastra s-a terminat, si cand i-am cerut inapoi suma de bani mi-a spus ca n-o sa vad nici un leu de la ea. Bineinteles ca atunci cand i-am dat banii nu m-am gandit sa fac un act sau sa-i dau un termen de plata si ea se bazeaza pe acest lucru - chiar imi spune la un moment dat ca n-o sa primesc nimic, pentru ca eu m-am oferit si nu i-am zis cand sa mi dea inapoi.

Toata discutia am purtat-o pe e-mail, inclusiv un calcul al datoriei, scris cu mana ei, in care repet, recunoaste ca are sa imi dea bani dar nu o va face.
Stiu, e teapa, am incredere in persoane care nu merita, dar care ar fi pasii sa imi recuperez banii? Politie, avocat, judecatorie? Precizez ca nu am calcat inca in tribunal...

Va multumesc!
saguardo, utilizator
Actiune in instanta pentru recuperarea prejudiciului cu probarea cunatumului prin inscrisuri, interogatoriul paratei si martori ( daca aveti).
georgeserban a scris:

Actiune in instanta pentru recuperarea prejudiciului cu probarea cunatumului prin inscrisuri, interogatoriul paratei si martori ( daca aveti).

Va multumesc pentru raspuns. Actiune in instanta inseamna sa merg la tribunal si sa fac o plangere? Sau la politie?
Alte chestii care ma framanta sunt cat timp dureaza tot si cum se termina pentru ea? Eu imi vreau doar banii inapoi, nu as vrea sa i se intample ceva aiurea... de genul amenzi, cazier sau mai stiu eu ce.