Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatii de proprietari - preluare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatii de proprietari - preluare

blocul nostru cu 3 scari nu face parte din asociatie de proprietari. putem fi preluati de alta asociatie de proprietari ? cum ? ce trebuie sa facem?
Da, puteti sa fiti preluati de o alta asociatie de proprietari.
Dansii o sa faca o modificare de acte constitutive, in urma aderarii noilori proprietari.
Costurile trebuie sa le suportati Dvs.
E de preferat sa va faceti propria dv. asociatie.
Cu cat mai putine apartamente, cu atat mai bine pentru o buna administrare.
Puteti sa fiti integrati intr-o asociatie deja constituita, vecina cu dumneavoastra. Pentru aceasta trebuie convocata adunarea generala la asociatia deja constituita si adunarea generala a proprietarilor din blocul dumneavoastra. Ambele adunari generale trebuie sa ia hotararea prin acordul scris (tabele) prin sewmnatura a 2/3 dintre membrii fiecarei scari.

Puteti sa va constituiti si in asociatie separat cu semnatura a 50% +1 dintre proprietarii fiecarei scari.

Cititi legea 230/2007, HG 1588/2007 si mergeti la judecatorul delegat de la finantele locale pentru a vedea lista cu toata documentatia.
Costurile sunt nesemnificative, dar munca este foarte multa.