Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... injumatatire pedepsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

injumatatire pedepsa

buna seara am facut un denunt si tot zice sa amin procesu ca nu sa finalizat dosarul trebiue sa fie finalizat sau sa fie inceputa urmarirea penala ?as risca sa cer ceva de la dosarul format sa depuna av in instanta si sa numai amin procesul?e vb de un retinut in penetenciar si clar ca numa vrea aminari
Solicitati de la procurorul in fata caruia ati facut denuntul o adresa catre instanta unde aveti dosarul, din care sa reiasa faptul ca ati formulat un denunt, daca acesta a fost materializat prin constituirea unui dosar penal si daca elementele materiale efectuate in urma denuntului dvs pot atrage aplicabilitatea disp legale ale art 16 din Legea 143/200 sau art.19 din Legea 682/2002 (ca sigur la astea va referiti)
si daca imi da o sa primesc injumatirea ca denuntul e f ok si se finalizeaza cum trebuie
Este greu de spus ce se va intampla chiar si in caz de amanare a judecatii in cazul dvs. dar ideea cu solicitarea catre parchet a efectuarii unei adrese catre instanta care va judeca imi pare o idee buna si cum nu prea aveti alte alternative in acest moment nu va ramane decat sa uzati de aceasta varianta.
Fiind vorba de o posibila reindividualizare a pedepsei ar putea sa va ajute o amanare.

Puteti increca si sa depuneti dovada cererii deusa la parchet pentru ipoteza in care parchetul nu s-ar grabi sa emita adresa catre instanta care va judeca si instanta sa faca chiar ea o adresa catre pachet si sa se astepte adresa parchetului in urma adresei instantei de judecata.

Poate aveti noroc...