avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... dreptul tatalui la vizita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

dreptul tatalui la vizita

Buna seara!Rog pe cei care ma pot ajuta ,sa mi rasp si mie la cateva intrebari....Ce este o cerere reconventionala?Cum trebuie formulata aceasta cerere?Cand se depune aceasta cerere,daca a avut loc prima infatisare?
Prin cererea reconventionala paratul formulaza impotriva reclamantului propriile sale pretentii contra acestuia.
Are aceeasi formulare ca si o cerere de chemare in judecata si se depune in aceleasi conditii ca si intampinarea.
Ce este o cerere reconventionala?Cum trebuie formulata aceasta cerere?Cand se depune aceasta cerere,daca a avut loc prima infatisare?


Codul de procedura civila:

Sectiunea IV - Cererea reconventionala


Art. 119
(1) Daca paratul are pretentii in legatura cu cererea reclamantului, el poate sa faca cerere reconventionala.
(2) Cererea trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute pentru cererea de chemare in judecata.
(3) Cererea reconventionala se depune o data cu intampinarea sau, daca paratul nu este obligat la intampinare, cel mai tarziu la prima zi de infatisare.
(4) Cand reclamantul si-a modificat cererea de chemare in judecata, cererea reconventionala se va depune cel mai tarziu pana la termenul ce se va incuviinta paratului, spre acest sfarsit.
__________
Alineatul (1) a fost modificat prin art. I pct. 441 din O.U.G. nr. 138/2000, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 219/2005.

Art. 120
(1) Cererea reconventionala se judeca o data cu cererea principala.
(2) Cand insa numai cererea principala este in stare de a fi judecata, instanta o poate judeca deosebit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am nevoie de cerere reconventionala mihaela904 mihaela904 am nevoie de cerere reconventionala ma poate ajuta cineva?va multumesc (vezi toată discuția)
Cerere reconventionala alexis45 alexis45 Cererea reconventionala se solutioneaza de insanta competenta sa judece cererea principala pot.art.17CPC chiar daca a fost disjunsa? (vezi toată discuția)
Cerere reconventionala cu obligarea reclamantului la plata intretinere minor geanina2011 geanina2011 buna ziua! am primit citatie pentru vizitare minor si sunt de acord cu aceasta doar ca am facut cerere reconventionala pe care o voi depune la judecatorie ca ... (vezi toată discuția)