Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CURTEA CONSTITUÞIONALÃ: DECIZIE nr. 723 din 1 iunie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CURTEA CONSTITUÞIONALÃ: DECIZIE nr. 723 din 1 iunie 2010

Documentatie cadastrala receptionata in septembrie 2010,prin care o suprafata de teren dintr-un nr.topo, avind mai multi coindivizori (intre acestia nerealizindu-se vreodata un act de partaj) este extrasa din acel nr.topo,i se atribuie un nr.cadastral,un alt amplasament si este transferat in alta coala de carte funciara,motivindu-se ca baza legala;L.7/1996 si art.13 din Ordinul nr.634/2006

Decizia nr. 723 din 1 iunie 2010 a Curtii Constitutionale,admite exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 33 alin. (6) din Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996.

Care sunt consecintele acestei decizii asupra Ordinului nr.634/2006?
Cum poate fi tratata situatia prezentata despre documentatia cadastrala in raport cu Decizia Curtii Constitutionale?
Este cumva un caz de nerespectare a unei Decizii a Curtii Constitutionale?
Ordinul nr.634/2006 reglementeazăƒ conţinutul şi modul de întocmire a documentaţiilor cadastrale în vederea înscrierii în cartea funciarăƒ, şŸi nu „procedura de rectificare a inscrierilor in cartea funciara, a modificarilor si cea de indreptare a erorilor materiale la care face referire art.33(6) din L.nr.7/1996 declarat ca fiind neconstituţional de CCR.

În opinia mea, sunt două lucruri distincte, conţinutul şi modul de întocmire a documentaţiilor cadastrale neavînd nimic de-a face cu procedura rectificării înscrierilor în CF.

Si totusi:
"Obiect al exceptiei de neconstitutionalitate il constituie prevederile art. 33 alin. (6) din Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 201 din 3 martie 2006, cu modificarile ulterioare, avand urmatorul continut: „Procedura de rectificare a inscrierilor in cartea funciara, a modificarilor si cea de indreptare a erorilor materiale se va stabili prin regulament aprobat de directorul general al Agentiei Nationale.*"
"Cum textul de lege criticat prevede ca procedura de rectificare sa fie stabilita printr-o norma cu o putere juridica inferioara legii organice, respectiv prin regulament aprobat de directorul general al Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara, ne aflam in prezenta unei incalcari a dispozitiilor constitutionale ale art. 73 alin. (3) lit. m), care prevad obligativitatea reglementarii prin lege organica a regimului juridic general al proprietatii, precum si ale art. 1 alin. (4) privind separarea puterilor in stat."
Intrebarile din mesaj:
Care sunt consecintele acestei decizii asupra Ordinului nr.634/2006?
Cum poate fi tratata situatia prezentata despre documentatia cadastrala in raport cu Decizia Curtii Constitutionale?
Este cumva un caz de nerespectare a unei Decizii a Curtii Constitutionale?