avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Înselãciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Înselãciune

Buna ziua.
Intampin o problema serioasa.

Am luat o teapa pe net.
Am schimbat prin curier cu un anumit, doua obiecte.eu am trimis ceva el altceva.
El acum nu mai recunoaste nimic, si spune ca cine stie cui am trimis si ca cine stie ce era in colet.

Cum mi-am dat seama cine e?
L-am cautat pe net dupa semnlamentele date de curier, si am gasit poze cu persoana imbracata exact ca in cea zi cand a ridicat coletul. Am trimis poze la curier si a zis ca tipul din poze e cel care a ridicat coletul.

Problema e urmatoarea.
Am publicat poze cu el pe diferite site-uri, am luat legaura pe facebook cu amici de a lui, si chiar si telefonic.

Ieri m-am trezit cu citatie, sa ma prezint la judecatorie in orasu sau,a depus actiune in pretentii.

A zis ca l-am denigrat virtual si real, fara sa detin probe, si ca faptul ca il recunoaste curierul nu este o proba certa.

Imi cere 10.000 lei daune, de ce am publicat poze fara dovezi, si de ce l-am facut de ras in toata Romania. Eu sunt sigur ca el e teparul. Mai strang dovezi.

Ce sa fac in continuare. Cum ma pot apara?

[Editat - va rog sa lasati spatiu dupa semnele de punctuatie (punct sau virgula) ca sa va putem citi mesajele]
Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2013
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:59, 7 Martie 2013
Trebuie lamurita cauza penala in primul rand.
In procesul civil se poate ajunge la suspendare dar trebuie lamurita cumva vinovatia sau nevinovatia lui.
Va fi greu sa va descurcati singur dar puteti merge la politie ca sa va informati...
Exista insa destule necunoscute...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselaciune schimb obiecte george_cretulescu george_cretulescu Buna ziua. In urma cu 5 zile am convenit cu o persoana sa face schimb prin curier. Eu am trimis un [editat] telefon origina, ... (vezi toată discuția)
Teapa cumparaturi online cristi8 cristi8 Va scriu aici pentru ca ieri am luat o teapa pe [SITE]. Am licitat pentru un laptop. Am vorbit cu vanzatorul la telefon si prin mail-uri, mi-a oferit mai multe ... (vezi toată discuția)
Inselaciune de 7000 lei vasileblanaru vasileblanaru Buna ziua. M-am inteles cu cineva sa trimit un colet cu plata ramburs,in valoare de 7000 lei. Totul a fost in regula,tipul parea de treaba,dar cand a ajuns ... (vezi toată discuția)