Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Înselãciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Înselãciune

Buna ziua.
Intampin o problema serioasa.

Am luat o teapa pe net.
Am schimbat prin curier cu un anumit, doua obiecte.eu am trimis ceva el altceva.
El acum nu mai recunoaste nimic, si spune ca cine stie cui am trimis si ca cine stie ce era in colet.

Cum mi-am dat seama cine e?
L-am cautat pe net dupa semnlamentele date de curier, si am gasit poze cu persoana imbracata exact ca in cea zi cand a ridicat coletul. Am trimis poze la curier si a zis ca tipul din poze e cel care a ridicat coletul.

Problema e urmatoarea.
Am publicat poze cu el pe diferite site-uri, am luat legaura pe facebook cu amici de a lui, si chiar si telefonic.

Ieri m-am trezit cu citatie, sa ma prezint la judecatorie in orasu sau,a depus actiune in pretentii.

A zis ca l-am denigrat virtual si real, fara sa detin probe, si ca faptul ca il recunoaste curierul nu este o proba certa.

Imi cere 10.000 lei daune, de ce am publicat poze fara dovezi, si de ce l-am facut de ras in toata Romania. Eu sunt sigur ca el e teparul. Mai strang dovezi.

Ce sa fac in continuare. Cum ma pot apara?

[Editat - va rog sa lasati spatiu dupa semnele de punctuatie (punct sau virgula) ca sa va putem citi mesajele]
Admin, administrator
Trebuie lamurita cauza penala in primul rand.
In procesul civil se poate ajunge la suspendare dar trebuie lamurita cumva vinovatia sau nevinovatia lui.
Va fi greu sa va descurcati singur dar puteti merge la politie ca sa va informati...
Exista insa destule necunoscute...