Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Zile de concediu fara plata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Zile de concediu fara plata

La cate zile de concediu fara plata are dreptul un angajat?
Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Astfel, verificati in aceste documente care este durata CFP la nivel de angajator ...
Buna ziua,

Art. 153 din Codul Muncii prevede ca :
(1)Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2)Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Asadar, numarul de zile de concediu fara plata se negociaza cu ocazia semnarii contractului colectiv de munca la nivel de unitate. Daca nu este cazul sa se faca un contract colectiv de munca, atunci acest numar de zile este prevazut in regulamentul intern al societatii.

Avocat Costi Boncu