avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Contul 711 la calculul impozitului pe profit anual
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Contul 711 la calculul impozitului pe profit anual

Buna ziua!

Stiti cuma daca in cazul in care nu am sold pentru contul 711 "Variatia stocului", trebuie sa iau in considerare rulajul total la calculul veniturilor din exploatare?

Nu, rulajul contului 711 nu se ia calcul la stabilirea impozitului de plata, doar soldul (adica ce s-ar fi inchis cu 121, daca era cazul).
Dar, in cazul in care nu iau in considerare rulajul lui 711, rezultatul brut din declaratia 101 nu corespunde cu sodul contului 121. Trebuie inregistrat totusi in alta parte rulajul lui 711 sau gresesc eu undeva?
Pentru a completa foarte usor Declaratia 101, incercati sa completati inainte Formularul 20 la bilant (de altfel, veti constata ca nici in bilant contul 711 nu este luat in considerare, decat cu sold, daca are). Rulajul contului 711 nu are cum sa influienteze contul 121 decat daca are sold, adica el se crediteaza cu productia realizata si se debiteaza cu productia transferata (descarcata), neinchizandu-se cu 121 , nu are cum sa-l influienteze. Poate este ceva gresit in balanta.
In mod normal, atunci cand exista productie dar nu este sold de produse, venituri total-cheltuiali totale nu este egala cu 121 (diferenta este tocmai acel rulaj al contului 711), asa arata balanta corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamuriri monografie restaurant STEFAN ALINA STEFAN ALINA Buna ziua Am urmatoarea situatie: un restaurant vinde mancare s-au facut urm inregistrari: 345 = 711 4193 371 = 345 4193 607 = 371 4193 Am gasit aceste ... (vezi toată discuția)
Inregistrare ob.inventar cateldestept cateldestept Va rog un sfat, societatea achizitioneaza materiale din care confectioneaza un dulap pentru consum propriu (obiect inventar, valoare 200 lei). Care sunt ... (vezi toată discuția)
Bilant ,balanta si 711 marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Buna ziua. Revin la topicul de ieri ref. la 711 si 121cu urmatoarea intrebare; -in bilant ,in contul de profit si pierdere unde se evidentiaza ct ... (vezi toată discuția)