Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj - primesc daca nu pot face ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj - primesc daca nu pot face naveta?

Daca societatea la care lucrez isi muta sediul in alta localitate, pot beneficia de indemnizatia de somaj, in conditiile in care eu nu pot face naveta? Aceasta situatie s-ar incadra la incetarea raporturile de munca din motive neimputabile mie?
1. Daca faceti dvs. cerere de incetare a CIM sau demisionati nu veti benficia de indemnizatie de somaj.

2. Daca initiativa incetarii CIM apartine angajatorului si se face cu art.61, lit.c) si d) sau art.65 din Codul muncii atunci veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
multumesc