Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitate testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitate testament

un testament intocmit de catre un parinte, in 02.08.1972 mai are valabilitate sau trebuie intocmite alte acte dupa decesul ambilor parinti?
Buna ziua,

testamentul poate sa fie valabil daca nu au intervenit acte juridice care sa il invalideze cum ar fi : vanzarea bunului lasat prin testament, redactarea unui alt testament cu alt continut sau orice alt act din care sa rezulte vointa certa a testatorului de a reveni asupra liberalitatii(testamentului).
Apoi, se mai pune si problema acceptarii mostenirii de pe urma testatorului. Testamentul ar putea sa fie in regula dar daca mostenitorul nu a acceptat in termen legal succesiunea (in 6 luni de la deces) fie expres ( adica printr-o declaratie, de regula notariala) fie tacit ( adica manifestand un comportament de proprietar asupra bunurilor ce au apartinut defunctului) atunci acest mostenitor devine strain de succesiune si pierde mostenirea.
Daca dvs ati acceptat succesiunea expres sau tacit, atunci testamentul este valabil si puteti cere dezbaterea succesiunii, la notarul de la ultimul domiciliu al defunctului.

Avocat Costi Boncu