avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto cu 5 persoane decedate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto cu 5 persoane decedate

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Cumnatul meu a decedat in urma unui accident rutier in care si-au mai pierdut viata inca 4 prieteni care se aflau cu el in masina. Din spusele politiei masina pe care o conducea a intrat pe contrasens, din cauza vitezei si carosabilului umed, si s-a lovit cu o alta masina rezultand ranirea usoara a celor 3 pasageri. Intrebarea mea este daca familiile celor 4 persoane decedate pot cere in istanta despagubiri socrilor mei. Mentionez ca, cumnatul meu era necasatorit, nu avea copii si nici bunuri in proprietate. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 14:43, 8 Martie 2013
Nu vad de ce ar putea cere daune tatalui autorului accidentului, mai ales daca nu exista bunuri in masa succesorala, teoretic acestia nu ar avea ce mosteni, deci, nu au de ce sa accepte succesiunea dupa fiul lor si astfel nu pot fi obligati la vreo plata
Eu zic ca se vor cere despagubiri de la firma unde avea masina asigurare obligatorie (rca)
cosmintt26 a scris:

Eu zic ca se vor cere despagubiri de la firma unde avea masina asigurare obligatorie (rca)

Asta este cu totul altceva.
Da, RCA despagubeste si victimele accidentului.

Ciprian_Maftei a scris:

cosmintt26 a scris:

Eu zic ca se vor cere despagubiri de la firma unde avea masina asigurare obligatorie (rca)

Asta este cu totul altceva.
Da, RCA despagubeste si victimele accidentului.




Cu exceptia conducatorului auto vinovat de producerea accidentului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli spitalizare - auto-accident? marius_gg marius_gg Buna seara. Intrebarea mea este legata de suportarea cheltuielilor de spitalizare in urma unui accidenta auto, accident cu urmatoare descriere: membrul ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu victime ionut_malin ionut_malin as dori sa aflu daca polita de asigurare obligatorie rca poate despagubi pasagerii care au suferit leziuni sau fracturi ale membrelor in urma unui accident ... (vezi toată discuția)
Omor de culpa si vatamare corporala grava ContSters192299 ContSters192299 circulam in afara localitatii in jur de 90 la ora pe un drum acoperit cu un strat subtire de zapada cu un mercedes sprinten pana cand la un moment dat a ... (vezi toată discuția)