Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto cu 5 persoane decedate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto cu 5 persoane decedate

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Cumnatul meu a decedat in urma unui accident rutier in care si-au mai pierdut viata inca 4 prieteni care se aflau cu el in masina. Din spusele politiei masina pe care o conducea a intrat pe contrasens, din cauza vitezei si carosabilului umed, si s-a lovit cu o alta masina rezultand ranirea usoara a celor 3 pasageri. Intrebarea mea este daca familiile celor 4 persoane decedate pot cere in istanta despagubiri socrilor mei. Mentionez ca, cumnatul meu era necasatorit, nu avea copii si nici bunuri in proprietate. Va multumesc.
Nu vad de ce ar putea cere daune tatalui autorului accidentului, mai ales daca nu exista bunuri in masa succesorala, teoretic acestia nu ar avea ce mosteni, deci, nu au de ce sa accepte succesiunea dupa fiul lor si astfel nu pot fi obligati la vreo plata
Eu zic ca se vor cere despagubiri de la firma unde avea masina asigurare obligatorie (rca)
cosmintt26 a scris:

Eu zic ca se vor cere despagubiri de la firma unde avea masina asigurare obligatorie (rca)

Asta este cu totul altceva.
Da, RCA despagubeste si victimele accidentului.

Ciprian_Maftei a scris:

cosmintt26 a scris:

Eu zic ca se vor cere despagubiri de la firma unde avea masina asigurare obligatorie (rca)

Asta este cu totul altceva.
Da, RCA despagubeste si victimele accidentului.

Cu exceptia conducatorului auto vinovat de producerea accidentului.