Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... actiune in pretentii dupa concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

actiune in pretentii dupa concubinaj

Buna ziua!!
Am revenit cu noi intrebari legate de subiectul anterior: despartirea dupa o relatie de concubinaj in care am investit foarte mult financiar!!
1.Ce se intampla daca dupa invitatia de a discuta in fata unui mediator, domnul continua sa nu vrea sa imi returneze bunurile pe care i le-am adus ( si aici nu ma mai refer la banii pe care i i-am dat de buna voie pentru a ridica o casa sau la alte sume de bani - ptr ca am inteles ca asta deja e o cauza pierduta) ma refer insa la tot mobilierul si aparatura lasata acolo, pe care el refuza sa mi-o returneze.
2. ce se poate intampla daca merg si mi le iau singura atunci cand el nu este acasa?
3. cum as putea sa-l constrang sa mi le returneze?

Astept cu mare interers raspunsurile Dvs!
Va multumesc anticipat!!
actiune in pretentii ,timbrati la valoare si dovediti ca ati imprumutat cu bani si cumparat bunurile din bani personali ,in ce priveste ideea de vi le lua singura cind nu este acasa va putei alege cu un dosar penal - furt - 210 cp.
asa ca mai bine cu o aparare calificata mergeti in civil pe drept de retentie - pretentii
Actiunea in pretentii este reglementata de cod civil sau penal, este acelasi lucru cu abuzul de incredere? Pot fi avuzata de abuz de incredere daca am un bun cumparat pe durata relatiei de concubinaj si despre care pot dovedi ca am participat cu bani la achizitia acestuia? Multumesc frumos!
Puteti fi acuzata de abuz de incredere, dar asta nu inseamna si ca acuzatia este intemeiata. La fel de bine il puteti si dvs acuza de abuz de incredere.

Actiunea in pretentii este in civil si inseamna ca dvs sa solicitati contravaloarea partii cu care ati contribuit la dobandirea bunurilor ramase la fostul concubin.
Am inteles. Va multumesc frumos pentru raspuns. Eu nu sunt adepta plimbarilor prin tribunale, iar cand el si-a luat lucrurile din casa si a plecat am incercat sa ajung la un acord cu el, insa s-a impotrivit. Acum pretinde un bun la care a contribuit cu o mica suma si care a ramas la mine. In situatia in care m-ar ataca in instanta am martori si dovezi privind situatia financiara (din pacate insa, factura este pe numele sau si a obtinut un duplicat dupa acea factura). Situatia este putin delicata, sunt constienta de asta.