Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru cresterea copilului

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 4 luni, urmeaza sa nasc la 1 septembrie.Sunt angajata cu contract temporar, dar data de incepere a contractului este 2.10.2012, ceea ce inseamna ca eu la data la care voi naste nu voi avea 1 an vechime. Tatal lucreaza, dar are doar 3 luni de cand a reluat lucrul, nici el nu va avea 1 an.
Inteleg ca nu primesc indemnizatia, doar alocatia. Se poate face ceva, d.p.d.v. legal ca sa primesc o parte din venit, daca nu pentru mine, sotul meu poate solicita somaj. Trebuie sa specific ca eu lucrez in Germania, dar cu contract in Romania, iar sotul meu este angajat al statului German, cu contract pe sezon. Ce trebuie sa aduca in Romania de la firma, in momentul in care inceteaza contractul in Germania...asta in cazul in care poate solicita somaj daca a lucrat in strainatate.
Va multumesc!
Am instiintat firma in scris ca sunt insarcinata si am atasat adeverinta de la medicul specialist cu data de 29 august, data aproximata de nastere, asta a fost acum o luna.La controlul din aceasta saptamana, data s-a modificat pe 2 septembrie,in urma masuratorilor. Unde trebuie sa aduc aceasta adeverinta?..daca am dat o adeverinta cu data aproximata si aceasta s-a modificat...unde trebuie sa aduc la cunostinta acest lucru?...ca sa nu am probleme pe viitor cu indemnizatia. Tot la firma pentru care lucrez? Multumesc!
1. La angajator duceti numai adeverinta ca sunteti gravida.

2. - In cazul in care veti naste in august atunci aveti nevoie de o adeverinta de la medicul specialist ginecolog care sa spuna ca nasterea a avut loc prematur (pe 29 august in loc de 2 septembrie, de exemplu).
- Aceasta adeverinta o puneti la dosarul pentru indemnizatia pentru CCC pe care il depuneti la Primarie.
- In baza acestei adeverinte se vor lua in calcul numai 11 luni premergatoare nasterii in loc de 12 luni.