Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura inchiriere apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura inchiriere apartament

Buna ziua.

Vreau sa inchiriez un apartament. Din punctul meu de vedere este cam stufoasa toata treaba de aceea apelez la persoane avizate.

Apartamentul pe care vreau sa-l inchiriez este pe numele mamei mele. Nu exista un titlu de proprietate pentru el, acesta suferind un partaj. De moment singurul act de proprietate este o decizie a tribunalului.

Vreau sa fac contract de inchiriere cu viitorul locatar.

Ce as vrea sa aflu:
- ce documente sunt necesare in situatia data
- care este parcursul in vederea legalizarii contractului; trebuie sa trec si pe la notar sau direct la fisc ?
- contractele utilitatilor trebuie mutate pe numele chiriasului ?
- din momentul inchirierii pentru a folosi locatia ca adresa pentru PFA imi trebuie acordul chiriasului sau proprietarului de drept ?
Alexandru30002, utilizator
Daca apartamentul este pe numele mamei, atunci numai ea poate face contractul de inchiriere.

- documente: contractul de inchiriere, copie dupa actul de proprietate;
- contractul de inchirere il puteti face si la notar, dar obligatoriu trebuie inregistrat la Administratia Financiara;
- contractele utilitatilor raman pe numele proprietarului.
- pentru adresa ca sediu de PFA, o sa aveti nevoie si de acordul proprietarului dar, si de acordul chiriasului (avand in vedere ca si aceste contracte se inregistreaza la Administratia Financiara, o sa apareti in evidente cu apartamentul inchiriat)
Multumesc mult pentru raspuns.

Inteleg ca pot folosii decizia de partaj pe post de act de proprietate, da ?