avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura inchiriere apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura inchiriere apartament

Buna ziua.

Vreau sa inchiriez un apartament. Din punctul meu de vedere este cam stufoasa toata treaba de aceea apelez la persoane avizate.

Apartamentul pe care vreau sa-l inchiriez este pe numele mamei mele. Nu exista un titlu de proprietate pentru el, acesta suferind un partaj. De moment singurul act de proprietate este o decizie a tribunalului.

Vreau sa fac contract de inchiriere cu viitorul locatar.

Ce as vrea sa aflu:
- ce documente sunt necesare in situatia data
- care este parcursul in vederea legalizarii contractului; trebuie sa trec si pe la notar sau direct la fisc ?
- contractele utilitatilor trebuie mutate pe numele chiriasului ?
- din momentul inchirierii pentru a folosi locatia ca adresa pentru PFA imi trebuie acordul chiriasului sau proprietarului de drept ?
Ultima modificare: Marți, 12 Martie 2013
Alexandru30002, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandru30002 , utilizator 03:30, 14 Martie 2013
Daca apartamentul este pe numele mamei, atunci numai ea poate face contractul de inchiriere.

- documente: contractul de inchiriere, copie dupa actul de proprietate;
- contractul de inchirere il puteti face si la notar, dar obligatoriu trebuie inregistrat la Administratia Financiara;
- contractele utilitatilor raman pe numele proprietarului.
- pentru adresa ca sediu de PFA, o sa aveti nevoie si de acordul proprietarului dar, si de acordul chiriasului (avand in vedere ca si aceste contracte se inregistreaza la Administratia Financiara, o sa apareti in evidente cu apartamentul inchiriat)
Multumesc mult pentru raspuns.

Inteleg ca pot folosii decizia de partaj pe post de act de proprietate, da ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de inchiriere(de mana) skyclear skyclear Buna ziua, Am convenit un contract de inchiriere(tipizat de pe internet) completat de mana in 2 exemplare intre mine si posibilul chirias. Acest act nu este ... (vezi toată discuția)
Inchiriere apartament - proprietar decedat vertigo vertigo Buna ziua, Am urmatoarea problema. Am un apartament care a apartinut bunicii si care a decedat. Vreau sa inchiriez apartamentul dar chiriasul are nevoie de ... (vezi toată discuția)
Rezidenta kriss2304 kriss2304 Buna seara! As dori sa aflu pasii pentru a fi in legalitate privind inchirierea unui apartament. Nu locuiesc in judetul natal si as dori sa inchiriez un ... (vezi toată discuția)