avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drept de creanta actualizat cu ind de inflatie sau la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drept de creanta actualizat cu ind de inflatie sau la valoarea de piata a imob?

Am cerut intr-un proces de partaj coachizit in cote 1/2 fiecare, drept de creanta in valoare de 1/2 din valoarea de circulatie a imobilului. Adica eu am pus intreaga suma pt cumpararea imobilului.
Am solicitat ca suma de bani pusa de mine pt fostul sot sa fie actualizata la jumatate din valoarea de circulatie a imobilului.
Pot avea surspriza neplacuta ca instanta sa-mi dea acest drept de creanta actualizat cu indicele de inflatie?
Sau poate asta mi-ar fi dat, dar pt ca am cerut la valoarea de circulatie, sa nu-mi mai dea nimic?????

Va rog, poate stie cineva sa-mi raspunda.

Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: stancescua , utilizator 17:57, 19 Martie 2013
Va mutumes mult stimata D-na AVLIL. Ca de obicei, se dovedeste ca sunteti o profesionista.

Cu stima,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Creanta indexata cu indice de inflatie sau la valoarea de piata a imobilului. voinea75 voinea75 Apartament coachizit in timpul concubuinajului in cote 1/2 fiecare (el 1/2 eu 1/2) Eu am pus pentru el suma de bani pentru a avea 1/2 din apartam. Am ... (vezi toată discuția)
Partaj voinea75 voinea75 Pe scurt Partaj intre 2 fosti soti pt un imobil cumparat inainte de casatorie in cote de 1/2 fiecare. - In principal am solicitat sa se constate contributia ... (vezi toată discuția)
Drept de creanta voinea75 voinea75 Va rog daca se poate sa-mi raspunda cineva. Daca am solicitat in cererea mea reconventionala, in subsidiar, un drept de creanta reactualizat la valoarea de ... (vezi toată discuția)