Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim pentru a beneficia de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim pentru a beneficia de somaj

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu o solutie la aceasta problema :
un angajat are cim pe perioada determinata de 3 luni (23.01.13 - 22.04.13) pe perioada derularii acestui cim, acum, in luna martie 2013, se poate incheia un act aditional , semnat de ambele parti, in care sa se specifice ca se modifica perioada contractula, pana la 22.03.2013 ?
Inainte de angajare, beneficia de somaj, dar nu reuseste sa-si indeplineasca sarcinile de serviciu si doreste sa inceteze cim si sa revina la somaj.
Daca unitatea ar inceta cim cu art 61 d, trebuie preaviz de 20 zile lucratoare si ar fi cam aceeasi perioada cu incetarea de drept a cim.

Multumesc anticipat!
Va rog sa-mi spuneti cum completati decizia de incetare a cim, la un contract pe perioada determinata 01.01 - 01.04 :

1. care este data deciziei de incetare a activitatii ? 01.04 ?
2. la art. 1 din decizie ce data completati, 01.04 ? nu mi se pare corect , deoarece scrie incepand cu data de 01.04, ar insemna de la inceputul zilei (incepand cu ziua de ... inceteaza) si cand se specifica un interval 01.01 - 01.04 consider ca 01.04 este zi inclusa in contract si se ponteaza, poate corect ar fi ca in decizie sa scriu la art. 1 '' la data de ..... inceteaza cim....'' in loc de ''incepand cu data de ....''
3. in revisal data inceput este 01.01, la data sfarsit 01.04 si data incetare 01.04 ?

'' DECIZIA NR. …………………
Data …………………

Reprezentantul legal SC ……………………………………………………...
dld-na ………………………………………… .
Având în vedere cã în perioada ……………….……………….dl/d-na ……………………………………………………. având funcţia de …………………………...…şi- a desfãşurat în cadrul societãţii activitatea în temeiul art. 12, alin.2 din Codul Muncii, perioadã ce expiră la data de …………………;
În baza art.56 lit. i din Codul Muncii ;
În temeiul prevederilor Legii nr.31/1990 privind societãţile comerciale si a prerogativelor stabilite prin actul constitutiv al societãţii ,

DECIDE :

Art.1. Începând cu data de …………………… înceteazã contractul individual de muncã al d-lui/d-nei ……………………….. avand funcţia de …………………….….. în cadrul societãţii , conform art.56 lit. i din Codul Muncii.
.......................................... '''''''

Multumesc !
data de incetare a activitatii este 01.04 .. formularea nu prea conteaza , in principiu .. fie ca scrieti incepand cu data de ... , fie ca scrieti la data de ... data incetarii este aceeasi.

La fel se procedeaza si in cazul cim pe perioada nedeterminata? daca ultima zi de munca este sa zicem 01.04, tot cu aceasta zi se face decizia de incetare si transmiterea revisalului ?

Multumesc pentru raspunsuri!
Inclusiv in aceasta situatie expusa de dvs ...
Am revenit cu o problema referitor ca cim determinat :
s-a intocmit un act aditional in data de 12.03, in care s-a precizat ca s-a modificat perioada contractuala pana la data de 15.03.2013. S-a facut modificarea in revisal, trecandu-se data sfarsit 15.03.13, in loc de 22.04.13. Astazi trebuie sa intocmesc decizia de incetare cim, asa cum mi-ati precizat ca se intocmeste in ziua incetarii, in revisal imi apare data incetarii 15.03, iar intervalul vechime 23.01-14.03. Nu ar fi trebuit sa-mi apara in revisal interval vechime 23.01 - 15.03 ?

Multumesc anticipat!