avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renuntare la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Renuntare la proces

Buna seara,am si o nelamurire am dat in judecata firma unde am lucrat pentru salariu neprimit dupa condediere,acum am primit salariu si as dori sa renunt la proces,pot sa fac asta scris sau trebuie sa ma prezint in fata instantei si daca pot renunta inainte oricand sau doar cand este termenul procesului,Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Alina Manciu , Avocat 21:15, 12 Martie 2013
Ambele variante sunt bune:

- Puteti sa depuneti si scris prin regitratura, inainte de termen; sau
- puteti sa va prezentati personal la proces, la termen si sa declarati acest lucru

De cererea dvs. de renuntare, depusa prin registratura se va lua act la termenul fixat de instanta,

Nu se judeca nimic in afara termenului fixat.
puteti renunta si in fata instantei, la termenul de judecata, dar si in scris, depus la registratura; daca ati primit salariul, cererea dvs a ramas fara obiect!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Judecata Siriusis Siriusis Care este procedura dupa ce am renuntat la judecata? Trebuie sa ma mai prezint cand am termen? mersi (vezi toată discuția)
Renuntare actiune in instanta iileana iileana am depus o actiune in instanta, la Judecatoria Ploiesti, care are termen anul viitor. acum trebuie sa renunt la actiune, imi puteti da un sfat cum se ... (vezi toată discuția)