Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renuntare la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Renuntare la proces

Buna seara,am si o nelamurire am dat in judecata firma unde am lucrat pentru salariu neprimit dupa condediere,acum am primit salariu si as dori sa renunt la proces,pot sa fac asta scris sau trebuie sa ma prezint in fata instantei si daca pot renunta inainte oricand sau doar cand este termenul procesului,Va multumesc
Ambele variante sunt bune:

- Puteti sa depuneti si scris prin regitratura, inainte de termen; sau
- puteti sa va prezentati personal la proces, la termen si sa declarati acest lucru

De cererea dvs. de renuntare, depusa prin registratura se va lua act la termenul fixat de instanta,

Nu se judeca nimic in afara termenului fixat.
puteti renunta si in fata instantei, la termenul de judecata, dar si in scris, depus la registratura; daca ati primit salariul, cererea dvs a ramas fara obiect!