Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit teren arabil
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit teren arabil

Buna ziua,
Detin 1.5ha teren arabil. il am dat in arenda. nu am platit niciodata impozit. am primit o notificare ca am o datorie de 2069lei insemnand impozit si penalitati. eu am crezut impozitul este platit de cel care il lucreaza si cum nu am fost niciodata instiintata ca as avea ceva de plata la impozit de atatia ani (de cand se plateste impozit?) efectiv n-am stiut ca am datorii. Ce ar trebui sa fac, deoarece nu mi se pare corect sa platesc penalitati.
Va multumesc!
Daca exista un contract de arenda incheiat, impozitul/taxa pe teren se datorează de catre proprietar(adica Dvs.), in masura in care nu sunteti scutita de aceasta obligatie . Impozitul pe venitul agricol se plateste de catre arendas in conformitate cu prevederile Codului Fiscal modificat de OUG 125/2011.