Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare

Buna, problema mea este urmatoarea: sunt angajata la 2 firme la salarizare/res. umane, aceeasi patroni la amandoua; sefii mei vor sa detaseze cativa muncitori de la o firma la cealalta pentru o perioada de timp. Sincera sa fiu nu stiu ce sa fac pt. ca am citit undeva faptul ca la itm nu se inregistreaza nici un act. asa e? de asemenea din cate am inteles eu salariatul este in continuare angajat la firma mama, insa ma intereseaza cum il platesc eu pe om?undeva scria ca angajatul este platit de firma la care este detasat. dar cum?pe ce baza?detasat fiindeu ce fac cu el?la firma mama unde nu va desfasura activitate cum sa ii dau salar pe stat daca nu il pontez la munca?iar pe statul de plata al firmei la care este detasat nu pot sa il introduc din moment ce nu are CIM? eu ce fac atunci?
Va rog sa ma ajutati, fiindca nu gasesc nimic legat de asta.
Daca intervine detsarea contractul de munca este suspendat pe aceasta perioada si se incheie un nou contract pe durata deter,inata cu al doilea angajator, daca se regurge la institutia delegarii atunci nu trebuie ubn alt contract de munca ci activitatea se executa la alt angajator in baza contractului incheiat cu primul angajator In ambele cazuri desi se e,ite un act intern decizie nu se inregistreaza la ITM
Actele privind executarea, suspendarea, modificarea şi încetarea contractelor individuale de muncă, se depun în termen de 5 zile de la perfectarea acestora la ITM.
Contractul individual de muncă încheiat cu angajatorul iniţial se suspendă pe perioada detaşării, în ceea ce priveşte efectele esenţiale, fiind cedat temporar angajatorului la care s-a făcut detaşarea.
lilly11a a scris:

Buna, problema mea este urmatoarea: sunt angajata la 2 firme la salarizare/res. umane, aceeasi patroni la amandoua; sefii mei vor sa detaseze cativa muncitori de la o firma la cealalta pentru o perioada de timp. Sincera sa fiu nu stiu ce sa fac pt. ca am citit undeva faptul ca la itm nu se inregistreaza nici un act. asa e? de asemenea din cate am inteles eu salariatul este in continuare angajat la firma mama, insa ma intereseaza cum il platesc eu pe om?undeva scria ca angajatul este platit de firma la care este detasat. dar cum?pe ce baza?detasat fiindeu ce fac cu el?la firma mama unde nu va desfasura activitate cum sa ii dau salar pe stat daca nu il pontez la munca?iar pe statul de plata al firmei la care este detasat nu pot sa il introduc din moment ce nu are CIM? eu ce fac atunci?
Va rog sa ma ajutati, fiindca nu gasesc nimic legat de asta.

Foarte simplu. Firma care solicita salariatii face adresa de solicitare in vederea acoperirii necesarului de personal. Firma care cedeaza, intocmeste raspunsul afirmativ si specifica printre altele in adresa cine face salarizarea si stabilirea unor obligatii. Din ce spuneti, salariazarea, instruirea privind SSM, etc. se vor efectua de catre firma la care se face detasarea. Deasemeni se va specifica in adresa: numele salariatilor, salariul tarifar + sporuri, zilele de concediu, persoanele aflate in intretinere (toate datele necesare unui management de RU). In baza acestor docum. se vor introduce datele in programul de salarii, nu va trebuie un nou Contract de munca.
La firma de la care ei sunt detasati, se face decizie de suspendare.
Se vor prezenta la ITM: deciziile de suspendare, in baza carora ei nu vor mai aparea pe stat si de cealalta parte, adresa de solicitare si raspunsul, pentru a justifica existenta acestor salariati pe statul de plata, fara cim.
La ITM se duce :
- adresele de solicitare/acceptare a detasarii in 2 exemplare
- adeverintele de detasare intocmite de societatea la care s-a efectuat detasarea , in 2 exemplare.
Termen de depunere 5 zile de la data perfectarii actelor.

Nota : Adeverintele de detasare se intocmesc numai de catre angajatorul la care a fost detasat salariatul, fiind doar certificate de catre Inspectoratul Teritorial de Munca .