Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zi libera cauzata de o pana curent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zi libera cauzata de o pana curent

Am fost anuntati ca va fi o pana de curent pe parcursul unei zile si nu ne putem desfasura activitatea. Care este modalitatea legala de a solutiona aceasta situatie? Se poate acorda o zi din concediul de odihna sau e vorba de o intrerupere a contractului de munca si se aplica prevederea cu cei 75 % ?
Art.164 C.mun. prevede >
(3) Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei.

Prin urmare, parerea mea este ca pentru acea zi trebuie sa fiti platiti ....