Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj angajati

daca un angajat in constructii ( norma intreaga 8/40 ) are salariu fix dar in urma pontajului nu cumuleaza orele necesare ( din cauza conditiilor meteo , angajatorul nu are lucrari , etc )pe parcursul unei luni, poate primii salariul complet sau acesta va fi in functie de orele pontate ?
Art.164 C.mun.
....
(3) Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei.
.....

Prin urmare, nu este vina salariatului ca nu sunt lucrari ...el trebuie sa primeasca in luna respectiva cel putin salariul minim brut pe economie.
Buna seara,
Angajatorul trebuie sa asigure salariatului activitatea zilnica si sa-i achite cel putin salariul negociat in CIM. Daca din motive economice (lipsa comenzi) nu-i poate asigura obiectul muncii, poate suspenda CIM conf art 52 alin 1 lit c CM. In aceasta situatie va acorda 75% din salariul de baza.
Florin Cioca, Consilier juridic