Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neintelegeri in vanzarea unei proprietati comune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neintelegeri in vanzarea unei proprietati comune

Vreau sa vand o proprietate (am 6/8 din proprietate) si persoana cu 2/8 nu vrea sa vanda. Ce posibilitati am in acest caz? Multumesc!
Costurile unui astfel de proces pot cuprinde taxa de timbru care se plateste la valoarea imobilului de partajat, onorariu expert in cazul in care se dispune efectuarea unei expertize si onorariu avocat daca nu va reprezentati singur.
Imi puteti da detalii despre aceasta perspectiva? Cam ce ar presupune, cat ar costa si unde gasesc un astfel de mediator. Multumesc!
din ce localitate sunteti?
Puteti rezolva mai simplu situatia prin mediere.
Ii trebuie explicat ca nu este o perspectiva sa va blocheze dreptul de a dispune liber de proprietatea dvs, si puteti gasi intelegere pentru o rezolvare amiabila.

Puteti stabili impreuna cu co-proprietarul:
- cum veti iesi din indiviziune ( daca va ramane impartit imobilul sau daca il luati cu totul, cu depagubire, sau chiar il vindeti impreuna, impratind banii etc.)
- ce parte din imobil ii va ramane - daca optati pentru impartire( in termeni precisi, reali, nu doar abstracti, gen 2/6)
-cum ii asigurati din start servitutile necesare ( adica, de exemplu: posibilitatea de iesire de pe terenul ramas, sau din partea de cladire ramasa etc.)
- pretul cu care il despagubiti, daca optati pentru preluare integrala si depagubire
- alte mijloace de compensare ( teoretic se poate oferi si accepta altceva la schimb)
- alte detalii

Toate le puteti rezolva cam in 2 ore.
Un proces va dura spre vreun an, chiar si fara probleme majore, si va necesita, daca el o va cere , si expertize. La mediere nu le mai platiti , expertizele, daca veti cadea de acord amandoi.

Aveti aici Tabloul mediatorilor autorizati:
[ link extern ] /

Selectati judetul de unde sunteti iar din campul Status Are drept de exercitare, o sa-i afiseze in ordine alfabetica pe cei din judetul dvs. care sunt autorizati sa incheie acorduri de mediere.