Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Societate in insolventa. Recuperare creante
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Societate in insolventa. Recuperare creante

In situatia in care o societate in insolventa are calitate de creditor fata de o alta societate, valoarea creantei de recuperat fiind sub 4000 lei, unde se introduce o cerere pentru emiterea de ordonanta de plata in situatia in care partile nu au convenit un loc unde sa se judece eventualele litigii.
Intrebarea este: se aplica regula generala prevazuta de codul civil sau exista vreo prevedere speciala in cazul societatilor in insolventa?
va multumesc.

sepuccu, utilizator
Instanta competenta de la sediul debitoarei obligaţiei, nu are relevanta faptul ca societatea creditoare se afla în insolventa, poate exercita orice acţiune de recuperare a creanţelor administratorul sau lichidatorul.
In completarea răspunsului anterior: luaţi în considerare aspectul că în conformitate cu prevederile legii nr. 85 / 2006 orice acţiune introdusă de administratorul judiciar pentru recuperarea creanţelor deţinute de societatea aflată în procedura insolvenţei sunt scutite de plata taxei de timbru judiciar.
va multumesc pentru raspuns