Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... completare corect chitanþã
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

completare corect chitanþã

Este corect având în vedere şi prevederile art.1507 NCC, ca la plata unei sume către asociaţia de proprietari administratorul să se scrie la rubrica ce reprezintă RESTANTA şi atât , şi apoi suma primită să o contabilizeze o parte la restanţe chetuieli întreţinere şi o parte la penalităţi după bunul plac al administratorului fără a avea acordul celui care plăteşte.Conform legislaţiei în vigoare fondul de penalizări reprezintă un cont distinct.Este corectă o astfel de chitanţă ca document justificativ în contabilitatea asociaţiei ?

Sunt scadente atât sumele reprezentând cheltuieli de întreţinere cât şi penalităţile aferente.Este corect ca suma încasată să fie contabilizată numai la penalităţi şi să nu fie scăzut nimic din debitul principal ?

Dacă se scad numai penalităţi nu ar trebui trecut pe chitanţă acest lucru şi nu RESTANTA fără nici referire la modul de contabilizare al sumei respective.? Sau suma achita este de.... din care penalităţi suma de .....
Adriantot, moderator
Daca scrie pe chitanta "restanta" trebuie sa scada suma respectiva din restanta pe care o aveti, daca scrie "penalizari" trebuie sa scada suma din penalizari, iar daca pe chitanta vrea sa incaseze si restante si penalizari trebuie specificat. Asa nu poate lasa loc de interpretare, in cazul in care se ajunge la judecata, atata timp cat dumneavoastra aveti chitanta in care este specificat ca ati achitat restanta nu stiu pe unde va scoate caciula daca scade suma din penalizari.
Este adevarat ca se scad restantele in ordinea vechimii, dar si penalizarile aferente acestora se scad tot asa.
la mine la asociatie avem evidenta contabila separata pentru penalitati
cind locatarul plateste intretinera primeste o chitanta
cind plateste penalitatile primeste o alta chitanta care la rindul ei este inregistrata in evidenta contabila doar a penalitatilor
asa se procedeaza si cu fondul de reparatii--evidenta separata si chitanta
toate evidentele astea separate le-am intocmit la sugestia compartimentului de indrumare a asoc.de prp.din cazul primariei

Cei din primarie pot da multe sugestii, problema este ca sunt destul de scumpe chitantierele personalizate, este pierdere de timp pentru a taia trei chitante cand se poate taia una singura, iar la explicatii se trece exact ce reprezinta suma platita, doar pentru fond de rulment trebuie taiata chitanta separata. Dar acum depinde de "bucataria" fiecarei asociatii.
Exact pe motivele invocate mai sus de catre @thran si la noi in asociatie procedam la fel, adica se intocmeste o singura chitanta, cu explicatiile de rigoare. Oarecum mai complicat apare problema la proprietarii care au debite destul de mari, astfel incat casierul scrie pe chitanta - intretinere - partial din sold sau penalizari - partial din sold. La partea superioara a chitantei, optional poate sa scrie valoarea sumelor ramase in debit. In cazul fondurilor de reparatii avem fise personale separate (poate ca am sa pun la Documente utile o asemenea fisa), astfel incat casierul stie exact ce trebuie sa scrie, precum si suma ramasa de plata. Pentru fd. de rulment, asa este, trebuie chitanta separata