Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am o hotarare judecatoreasca definitiva prin care sora mea trebuie sa-mi dea 1/2 din valoarea apartamentului parintilor nostri decedati((cca. 700 mil. lei vechi). Instanta a decis ca ei sa-i revina apartamentul(unde ea si sotul ei locuiau impreuna cu mama inainte de decesul acesteia), iar mie sa-mi dea suma de mai sus.
Dansa refuza sa-mi dea partea, pe motiv ca pretul expertizat e mai mare decat pretul actual de piata. Ceea ce poate fi adevarat deoarece procesul a durat 2 ani, dar din cauza ei. Eu locuiesc la cca 300 km de localitatea respectiva.
Ce ma sfatuiti sa fac?,
cat ar mai putea dura pana sa-mi primesc banii?,
cine suporta cheltuirlile? si
daca e posibil sa-mi spuneti aproximativ valoarea acestor costuri

Va multumesc,
Cu stima si consideratie,
Cornel
Daca aveti o hotarare definitiva si irevocabila va puteti adresa unui executor judecatoresc care sa procedeze la executarea bunurilor sorei dvs si sa va obtina astfel banii. In general costurile sunt cam de 10 % din valoarea de recuperat.
Si costurile executarii silite le avansati dvs. urmand sa fie obligata sora dvd. si la plata acestei sume .Executorul , in caz de refuz poate incepe executarea silita asupra bunului imobil ce esta acum in proprietatea ei cu consecinta scoaterii acestui bun la vanzare prin licitatie .