avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am o hotarare judecatoreasca definitiva prin care sora mea trebuie sa-mi dea 1/2 din valoarea apartamentului parintilor nostri decedati((cca. 700 mil. lei vechi). Instanta a decis ca ei sa-i revina apartamentul(unde ea si sotul ei locuiau impreuna cu mama inainte de decesul acesteia), iar mie sa-mi dea suma de mai sus.
Dansa refuza sa-mi dea partea, pe motiv ca pretul expertizat e mai mare decat pretul actual de piata. Ceea ce poate fi adevarat deoarece procesul a durat 2 ani, dar din cauza ei. Eu locuiesc la cca 300 km de localitatea respectiva.
Ce ma sfatuiti sa fac?,
cat ar mai putea dura pana sa-mi primesc banii?,
cine suporta cheltuirlile? si
daca e posibil sa-mi spuneti aproximativ valoarea acestor costuri

Va multumesc,
Cu stima si consideratie,
Cornel
Cel mai recent răspuns: Meroiu Daniela , Avocat 23:55, 20 Februarie 2009
Daca aveti o hotarare definitiva si irevocabila va puteti adresa unui executor judecatoresc care sa procedeze la executarea bunurilor sorei dvs si sa va obtina astfel banii. In general costurile sunt cam de 10 % din valoarea de recuperat.
Si costurile executarii silite le avansati dvs. urmand sa fie obligata sora dvd. si la plata acestei sume .Executorul , in caz de refuz poate incepe executarea silita asupra bunului imobil ce esta acum in proprietatea ei cu consecinta scoaterii acestui bun la vanzare prin licitatie .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire. contestatie la executie judecatoresca Cornelbalaban Cornelbalaban Dupa cca. 4 ani am obtinut o decizie definitiva a instantei la un proces de mostenire in decembrie 2009, comunicata in frbruarie 2010. Am ... (vezi toată discuția)
Ajutor - riscuri girant credit ipotecar zimbet zimbet buna ma numesc claudia si am girat ap pt sora mea cu mama mea care a decedat ,eu detin 75la suta din ap iar sora cu tata vitreg detin 25 la suta impreuna ,de ... (vezi toată discuția)
Cadastru separat dflorian55@yahoo.com dflorian55@yahoo.com Buna ziua.In urma cu 10 ani,in urma decesului parintilor,am mostenit o casa cu 2300 mp intravilan.Succesiunea s-a facut prin instanta,iar prin sentinta ... (vezi toată discuția)