Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Asociatii de proprietari. Termen de plata a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Asociatii de proprietari. Termen de plata a impozitului si a contributiilor sociale

In anul 2013 , lunile ianuarie-februarie -martie inclusiv , asociatia nu a platit contributiile sociale aferente salariilor angajatiilor (s-a platit decat impozit 16%), pentru a genera declaratia 112 , se pot vira retroactiv sumele respective ?
Se pot vira dar vi se vor calcula penalitati, dar eu cred ca aveti obligatie de declarare si plata trimestriala si atunci nu sunt probleme.
Cabinet expertcontabil Dontu Irina Carmen, Contabil
Chiar daca nu s-au achitat contributiile, pentru acea perioada se intocmeste statul de salarii si declaratia 112. Asa cum a spus colega mea nu trebuie sa achitati contributiile lunar si nu sunteti in intarziere.