avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare imobiliara- imobil cu sarcini
Discuție deschisă în Executare silită

executare imobiliara- imobil cu sarcini

Buna dimineata ! As dori daca se poate sa ma lamuriti cu o problema.In urma cu ceva ani am luat un credit nevoi personale iar in urma cu un an din imposibilitate de plata am ramas restant.acum am primit acasa instiintare de executare desi apartamentul e pe numele meu dar cu clauza (intru in posesia lui dupa decesul parintilor ) va rog spuneti-mi ce e de facut ca mama de cand a vazut hartia e terminata.mentionez ca nu am pus casa sau altceva garantie.multumesc
Cel mai recent răspuns: DoinaDMM , utilizator 23:21, 18 Martie 2013
Nu va poate executa de acel imobil ,
dreptul de proprietate nefiind transmis decat la finalizarea clauzei !
susterlucian a scris:

desi apartamentul e pe numele meu dar cu clauza (intru in posesia lui dupa decesul parintilor )


La ce tip de clauza va referiti? Cine este proprietar tabular al apartamentului?
sincer sa fiu nu stiu sa va raspund la intrebare ,stiu doar ca in act e numele meu dar mai scrie in act ca intru in posesia lui dupa incetarea din viata a parintilor .in acelasi timp parintii pot ataca actul daca sunt neglijati de catre mine,sper ca am raspuns cat de cat corect incat sa va dati seama de felul contractului
in contractul de vanzare cumparare e scris:

Cumparatorul intra de drept in propietatea apartamentului vandut de azi data autentificarii prezentului contract , in stapanirea de fapt numai dupa incetarea din viata a parintilor sai X si Y in favoare carora intelegem sa constituim un drept de uzufruct asupra apartamentului pentru tot restul vietii lor


Multumesc celor care ma ajuta in deslusirea problemei
stiu ca e posibil sa fie o intrebare iesita din comun dar pentru un nestiutor ca mine in domeniul asta e bine de interesat :)

din raspunsul dvs am inteles ca nu poate sa execute imobilul atat timp cat clauza nu e finala . intrebarea mea este daca poate executa acum si sa treaca la fapte in momentul cand clauza e finala .multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Intrare in posesie dupa executarea silita marik0 marik0 Buna ziua, Am o intrebari referitoare la executarea silita. Daca s-au executat silit mai multe imobile ale lui x (in urma castigarii unor procese de catre ... (vezi toată discuția)
Executare silita sdv_ses sdv_ses Detin un apartament obtinut print-un act de intretinere cu clauza de uzufruct intre parintii mei si mine.Am datorie la o banca de 2500-3000E.Intrebarea este ... (vezi toată discuția)
Contract de v-c cu uzufruct viager ionclaudiu ionclaudiu In contract se stipuleaza ca uzufructul este pe tot apartamentul pe durata vietii celor doi vanzatori fara alte clauze de intretinere. Ce obligatii are in ... (vezi toată discuția)