Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere in Baroul traditional sau Baroul Bota ? ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere in Baroul traditional sau Baroul Bota ? Diferente ? Avantaje ?

Poate cineva sa explice care sunt diferentele dintre cele doua barouri ?
Functioneaza in paralel ?
Care sunt avantajele si dezavantajele inscrierii in unul din Barouri ?
De ce sa nu-l aleg pe celalalt ?
In ce localitati sunt constituite Barourile Bota ?
Profeseaza fara probleme acestia ? In ce localitati ?
allex64 a scris:
Daca intrati pe site www.bota.ro o sa observati ca avocatii din Baroul Bota dobandesc aceasta calitate tot in baza Legii 51/ 1995 modificata si completata.

Si eu pot sa va dau un act prin care sa spun ca in baza legii 51/1995 dobanditi calitatea de avocat. Va foloseste?

:offtopic: Va rog sa nu mai scrieti mesaje consecutive, puteti folosi functia de editare a mesajului anterior. Multumesc!
Stiti ce nelamurire am eu? Dupa cum am mai zis pe-aici eu am picat primul la BB in decembrie, cu 6,9375. Nu mai intru in detalii.....cum si de ce...ca nu mai are rost.

Nu ma bate gandul sa ma inscriu la Bota desi sunt somer. Asta-mi mai lipseste, dupa frustrarea cu BB, vreun dosar penal....

Insa persista intrebarea: Administratia financiara de sector (in cazul Bucurestiului) accepta "hartiuta" de la Bota? Adica te ia in evidenta si iti poti plati impozitul? Si singura problema apare la instante? Dar oare la ONRC se accepta acte stampilate de "botisti", si mandat pentru un "botist" pentru a efectua demersuri?

Ca daca Adm. Financiara ACCEPTA luarea in evidenta ca AVOCAT , situatia devine.....ciudata!

Iar daca NU ACCEPTA, problema e rezolvata din fasa, nu avem "avocati" nici macar cu ghilimele ci evazionisti.

Stie careva concret?

Va multumesc!
Alex Chiciu, Avocat
alexchiciu a scris:
Ca daca Adm. Financiara ACCEPTA luarea in evidenta ca AVOCAT , situatia devine.....ciudata!

Pai de ce? Ei nu au atributii de verificare a legalitatii actului produs ca dovada a autorizarii. Nu prea e treaba lor sa distinga.

Iar daca NU ACCEPTA, problema e rezolvata din fasa, nu avem "avocati" nici macar cu ghilimele ci evazionisti.

Inregistrarea fiscala nu are legatura cu autorizarea de a profesa.

Dar oare la ONRC se accepta acte stampilate de "botisti", si mandat pentru un "botist" pentru a efectua demersuri?

La ORC se poate duce oricine in calitate de imputernicit, iar actele nu e nevoie sa fie stampilate (i.e. sa aiba data certa de la avocat).
da, multumesc pentru raspuns, Andreea!

cu ONRC-ul persista intrebarea : un "botist" vrea sa ii infiinteze unui cetatean o firma. Cu ce imputernicire/procura/mandat se duce? stampilata de el, cum fac avocatii din BB? data in fata notarului? sau simpla, facuta in word si semnata?

cam asta voiam sa intreb !

Iar in ce priveste Adm. Fin, mi se pare ciudat............la societati comerciale trebuie duse acte in regula nu? de ce ar fi altfel la PFA-uri? oamenii sunt atat de stricti cu societatile si iau in evidenta tot felul de indivizi care prezinta tot felul de hartii de la tot felul de organisme......

Dar ce nu e ciudat?

Multumesc inca o data Andreea!
alexchiciu a scris:
cu ONRC-ul persista intrebarea : un "botist" vrea sa ii infiinteze unui cetatean o firma. Cu ce imputernicire/procura/mandat se duce? stampilata de el, cum fac avocatii din BB? data in fata notarului? sau simpla, facuta in word si semnata?

Sincer nu stiu :) Poate ne spune cineva in cauza.

Iar in ce priveste Adm. Fin, mi se pare ciudat............la societati comerciale trebuie duse acte in regula nu? de ce ar fi altfel la PFA-uri? oamenii sunt atat de stricti cu societatile si iau in evidenta tot felul de indivizi care prezinta tot felul de hartii de la tot felul de organisme......

Pai da, pentru ca autorizarea de practicare a unei profesii liberale e mai ciudata decat la societati comerciale. Nu te duci la ORC, nu ai certificat de inmatriculare, le prezinti o decizie a nu-stiu-carui organism profesional si cu asta basta. Pana la urma declari pe proprie raspundere ca documentele sunt "corecte si complete".
ContSters20980, utilizator