Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacare testament

Cum as putea ataca un testament facut in favoarea unei terte persoane de catre bunica mea vitrega (era diagnosticata la acea data cu Alzheimer). Eu am un testament facut in 1994 in favoarea mea. Intre timp persoana a facut succesiunea dupa bunica mea. Multumesc!

Aveti acte medicale cu acea bola? Ati acceptat in termen mostenirea? Trebuie sa actionati urgent pt a bloca Cartea Funciara, altfel chiar nu mai aveti nici o sansa.
Eu am un testament facut in 1994 in favoarea mea.

Acţiunea în reducţiunea testamentului, este o acţiune personală şi patrimonială, prescriptibilă în termenul general de 3 ani prevăzută de art. 3 din Decretul nr. 167/1958, în situaţia în care moştenitorii rezervatari nu se află în posesia obiectului reducţiunii. Termenul de prescripţie începe să curgă de la data deschiderii succesiunii, când se naşte dreptul la acţiune al moştenitorilor rezervatari.
Ce inseamna sa blochez Cartea Funciara. Ea are deja intabularea pe numele ei. Si eu nu sunt mostenitor prin linie de sange. Persoana mostenita este bunica vitrega, sotia bunicului meu (ruda de sange).