Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita imobil- 2 soti proprietari, unul ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita imobil- 2 soti proprietari, unul decedat

Buna ziua,

Un imobil este detinut de sot+sotie, sotia a decedat anul trecut, nu s-a facut succesiunea.

Suntem asociatie de proprietari, suntem nevoiti sa-i actionam in instanta pentru recuperarea datoriilor la intretinere.

Pe cine chemam in instanta? Sot + sotie?

Va putea fi executat silit acest imobil daca nu se platesc datoriile? Trebuie facuta succesiunea in acest sens?

Multumesc.
andreistan, utilizator
Va recomand in primul rand sa va inscrieti privilegiul pentru neplata cheltuielilor la OCPI, dupa care mai vedeti ce se intapla cu respectivul apartament.
Bineinteles ca va putea fi executat, chiar daca nu accepta nimeni succesiunea.
privilegiul este inscris.

Pe cine chemam in instanta? ambii soti? doar cel in viata?

Va trebui deschisa succesiunea?

Va trebui sa asteptam o perioada sa vina cineva la succesiune?
Am consultat 2 avocati in aceasta problema.... INCREDIBIL, nici un raspuns concret...
Ce v-a zis unul, ce v-a zis celalalt ?
Primul mi-a spus sa-i actionam in instanta pe amandoi proprietarii, tinand cont ca noi stim din auzite ca unul este mort... vedem ce spune instanta... urmand sa "vedem" ce facem cand ajungem la executare....

al doilea, sa-l dam in judecata pe sot, sa deschidem noi succesiunea ????, si probabil va trebui sa asteptam sa accepte cineva succesiunea ....

in concluzie, ambii si-au oferit serviciile contra cost (bineinteles), dar nu au stiut sa ne spuna daca va trebui sa asteptam sa se dezbata mostenirea , pentru a executa silit acest imobil...
andreistan, utilizator