Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tragerea la raspundere a Administratorului in cazul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tragerea la raspundere a Administratorului in cazul unei ``reparatii cu costuri si calitate indoielnica``

Din fondul de reparatii al blocului s-a efectuat o plata de x ron catre o persoana fizica autorizata(cunostinta a administratorului) pentru o reparatie la hidroizolatia blocului. reparatia s-a efectuat fara consimtamantul locatarilor, ba mai mult acestia din urma au intocmit si predat un tabel din care reiese ca nu sunt de acord cu reparatiile hidroizolatiei. Administratorul azi la intrevederea cu 2 dintre locatari a precizat ca nu era obligat sa intrebe locatari despre aceste reparatii si ca decizia lor in situatia asta este strict facultativa el find in masura sa declare aceasta reparatie ``Situatie de urgenta`` . La cererea noastra ni sa prezentat o chitanta si factura emisa de p.f.a.-ul care a executat lucrarea la un pret halucinant sa zic asa. Insa nu ne-a putut prezenta o factura a materialelor folosite , un contract dintre p.f.a si asociatie sau orice alt document din care sa reiasa pe ce anume s-a cheltuit suma care apare pe chitanta. Pe chitanta apare doar ``reparatii hidroizolatie`` .
Intrebarea este: Ce putem face in cazul in care stim 99% ca lucrarea nu a costat atat cat apare pe chitanta? Ce se poate face daca reiese clar ca nu s-au folosit materialele pe care ni lea comunicat verbal administratorul, deci s-au folosit materiale de mult mai slaba calitate + nu exista garantie pe reparatie (p.f.a.ul a sustinut ca nu este obligat sa ofere garantie pt reparatii. In cazul in care p.f.a ul nu poate fi tras la raspundere ce putem face cu presedintele care a solicitat aceasta lucrare, a admis pretul acesta de executie, nu a intocmit contract, nu a respectat decizia locatarilor si mai presus de toate...reparatia nu este facuta, adica sursa problemei este aceasi si la fel locatari vor cere o noua reparatie pe alti bani ...care daca va fi efectuata ca aceasta la fel nu va avea nici un rost.
Se poate depune vreo plangere ceva? Administratorul da lucrarile la amici lui pe preturi fictive..reparatii uneori inexistente , nu are contract cu acestia , nu intreaba alte firme , licitatii nimic si nici parerea locatarilor chiar daca este in scris semnata de 19 din 20 de locatari nu il intereseaza.Va multumesc anticipat
HG 1588/2007
Art. 17. — (1) Comitetul executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
d) reglementeaza folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietatii comune, in conformitate cu actele normative in vigoare;

Art. 22. — (9) Pentru lucrarile privind proprietatea comuna, administratorul, tinand seama de pret, durata de executie si calitate, supune spre analiza, selectie de oferte si aprobare comitetului executiv al asociatiei de proprietari ofertele operatorilor economici care satisfac cerinteIe, in vederea executarii lucrarilor, conform legisIatiei in vigoare, potrivit art. 37 din Legea nr. 230/2007. In caz contrar, cheltuielile nu vor fi acceptate la plata.
deci sa inteleg ca pt aceste reparatii trebuia aprobarea comitetului executiv in scris banuiesc , trebuia factura detaliata despre materialele folosite+manopera, si trebuia sa supuna si alte oferte pt lucrare pt a vedea care va fi votata de membri comitetului ? respectiv el se apara cu ``a fost situatie de urgenta`` Aceasi procedura este si in cazul acestor asa numite situatii de urgenta ? Singurul loc unde il putem reclama este primaria ?
Inainte de orice demers pentru reclamatie,se impune sa solicitati oficial cenzorului/comisiei de cenzori sa precizeze legalitatea documentelor justificative ale lucrarii de hidroizolatie parte comuna imobil
Este obligatoriu ca orice executie de reparatie parte comuna condominiu sa faca obiectul unui contract leagl intocmit,proces verbal receptie,garantie materiale si manopera
Daca la nivelul imobilului nu clarificati suspiciunile dvs,aveti dreptul sa sesizati oficial serviciul specializat din primarie ,care in temeiul disp art 55 din L nr 230/2007 poate exercita controlul asupra activitatii financiar contabile a asociatiei de proprietari
Conditionat de raspunsul cenzorului/comisiei de cenzori,de concluziile serviciului din primarie,
puteti sesiza si alte autoritati competente in cercetarea si solutionarea de astfel de situatii