Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia si efectele ei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia si efectele ei

dupa demisie cu art 79 alin 1 si 7 de la ENEL te poti reangaja in sistemul energetic?deci in cadrul aceleasi companii .nu am gasit niciunde in codul muncii ceva care ar zice ca nu e posibil,dar in momentul demisiei mi sa spus ca timp de 5 ani nu e posibil sa ma reangajez in sistemul energetic.mentionez ,nu am plecat cu plati compesansatorii ci cu art 79 alin 1 si 7
Poate ca regulamentul interior al unitarii prevede acest lucru, faptul ca nu va puteti reamgaja la aceeasi unitate.Codul muncii nu prevede astfel de conditii
doargaby a scris:

dupa demisie cu art 79 alin 1 si 7 de la ENEL te poti reangaja in sistemul energetic?deci in cadrul aceleasi companii .nu am gasit niciunde in codul muncii ceva care ar zice ca nu e posibil,dar in momentul demisiei mi sa spus ca timp de 5 ani nu e posibil sa ma reangajez in sistemul energetic.mentionez ,nu am plecat cu plati compesansatorii ci cu art 79 alin 1 si 7

Pentru incetarea contractului de munca prin demisie nu sunt acordate palti compensatorii.
In ceea ce priveste reangajarea la acelasi angajator de unde v-ati dat demisia, va pot spune ca niciun text de lege nu prevede asa ceva.
Este posibil ca in CCM la nivel de unitate sa fie inserata o astfel de clauza.