Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Masterul potrivit pentru profesia de consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Masterul potrivit pentru profesia de consilier juridic

Buna. As dori ca in viitor sa fiu consilier juridic, doar ca nu stiu ce master s-ar potrivi cel mai bine pentru aceasta profesie. Toate parerile sunt binevenite! Multumesc anticipat.

Pentru a fi consilier juridic trebuie mai întâi să ai absolvită o facultate de drept. După aceea poţi să faci un master. Masterul, după cum a spus şi domnul Florin, poate fi în orice domeniu, dar cred că cel mai bine ar fi dacă ai face un master tot în domeniul juridic.
Consilierul juridic poate să lucreze în domeniul public (la stat), sau în domeniul privat. În orice caz, trebuie să cunoşti foarte bine dreptul civil, aşa că, părerea mea este că cel mai potrivit ar fi un master de drept privat (drept civil), fiindcă la master se doreşte o anumită specializare.
multumesc!
recomand masterul de drept civil si procedura civila ori cel de dreptul muncii.
Simona_Anya
Cel mai potrivit Master pt o astfel de profesie banuiesc ca este cel intitulat Cariera Juridica intrucat acolo aprofundezi Dreptul Civil si partea de contracte de care te vei lovi in activitate