Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

inmatriculare autoturism

buna seara,am achizitionat o masina care a fost adusa in tara acum 5 ani,are carte de romania,a avut mai multi cumparatori,iar ultimul rand de numere rosii a expirat pe 1 martie 2013.eu am cumparat-o de la un samsar si nu am nici un fiscal. ce pot face in situatia de fata? de la cine trebuie sa iau fiscal?va multumesc.
ovidiuracing, utilizator
Ati fost foarte neclar in detaliile problemei.

Va rog sa imi confirmati ca am inteles bine situatia si va voi lamuri pe cat pot.
Eu am inteles ca ati cumparat o masina adusa in Romania acum 5 ani dar care de atunci si pana acum nu a fost inmatriculata permanent niciodata. masina este neinmatriculata si s-au scos numere rosii. Ce mi se pare ciudat e ca nr rosii se pot scoate doar de 3 ori x 1 luna deci masina asta a stat pe dreapta sa inteleg aproape 5 ani?

va trebuie certificat fiscal de la cel care a scos ultima data nr rosii.
ati inteles foarte bine. deci nu trebuie sa iau de la toti cei care au avut masina.......... va multumesc frumos
Evident ca nu trebuie sa luati de la toti. Dar stiti care e problema? Pentru a o lua in evidenta cel care a scos al 3lea set de numere rosii el trebuie sa fi avut fiscal de la al 2lea. iar al 2lea sa fi avut de la primul.
Si eu ce trebuie sa fac? Multumesc
Luati legatura cu ultimul care a scos numere rosii si cereti-i certificat fiscal.