Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedarea a jumatate din casa fratelui
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedarea a jumatate din casa fratelui

Doi frati au impreuna un apartament, cum poate unul din ei sa cedeze partea lui din apartament celuilalt frate, fara sa primeasca bani pentru asta .
Poate sa faca un contract de donatie.
Dar cum au dobandit apartamentul prin cumparare sau mostenire?
Puteti face o cerere de iesire din indiviziune la judecatorie .Incheiati o tranzactie la primul termen prin care x preia in deplina proprietate si pasnica folosinta imobilul iar Y intelege sa nu primeasca nimic si declara ca nu mai are nici o pretentie viitoare asupra bunului .Taxa de timbru este de 19 lei iar tranzactia o poate redacta un avocat contra cost.In nici un caz nu va este necesara cartea funciara si intabularea imobilului .Costuri minime si rezolvare rapida .