Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren ilegal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren ilegal

buna ziua,
Am facut o tranzactie in judecatorie pentru iesirea din indiviziune cu o parte majoritara (5 din 7) din rude (frati si nepoti). Unii mi-au lasat mie partile lor. Au fost chemati si prezenti toti mostenitorii.
Dupa o perioada tranzactia a fost contestata (dosarul fiind suspendat) de un nepot care pretinde ca a cumparat partea unuia din frati acum vreo 5 ani (intre timp decedat) si pretinde"act authentic " dar nu are decat un precontract intre ei doi fara notar, fara martori .Fiul celui decedat care a fost imputernicit sa fie reprezentantul in aceasta tranzactie nu a stiut de vanzare si mi-a dat mie la judecatorie asa cum promisese fratele meu Mentionez ca suprafata notata in acel contract pretinsa ca fiind cumparata de acest nepot e mult mai mare decat cea care reiese din titlu de proprietate la iesirea din indiviziune.
intrebarea mea este: tranzactia pe care eu si fratii am facut-o poate fi anulata ?
Acolo scrie ca mi-a fost "lasat in deplina proprietate si pasnica posesie iar partile au convenit ca nu vor emite pretentii viitoare "
Astept raspuns si va multumesc!

Orice se poate intampla. Trebuie analizate actele pretinse si autenticitatea lor.