Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA teren tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

teren tva

Buna ziua..Am construit o cladire de locuinte colective pe un teren aflat in proprietatea unei persoane fizice..pentru incheierea contractelor de vanzare cumparare ale apartamentelor rezultate As dori sa inchei un contract de colaborare cu proprietarul terenului astfel incat din pretul total rezultat acestuia sa-i revina valoarea terenului iar diferenta o incasez eu ca si pfa platitor de tva..In contractele catre terti vom fi doi vanzatori deci va aparea o vanzare repetitiva si in ceea ce priveste terenul..Intrebarea mea este daca valoarea terenului va fi taxata cu tva in acest caz tinand cont ca e un singur c.f..multumesc anticipat
carmen01011958, moderator
art. 141 alin 2 lit f CF
cu tva- tren cu costructie