avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intretinere sotie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intretinere sotie

Va rog sa-mi indicati cum pot obliga tatal sa-si respecte obligatia de intretinere a sotiei....mama nu a avut serviciu...acum au o virsta inaintata...
Mama mai sufera si de Altzhaimer.....tatal primeste toate drepturile de insotitor..toti banii ii opreste si nu mai vrea sa contribuie cu nimic....de cind eu am fost numit tutore legal al Mamei.
Afirma ca atit eu cit si fratele meu sintem obligati sa o intretinem...a ascuns actele Mamei...refuza sa o mai ajute indiferent la ce.......bea si face scandal permanent...
Cel mai recent răspuns: cfinica , utilizator 18:31, 22 Martie 2013
Dvs ca tutore, puteti sa-l actionati in instanta pe tata pt a o intretine si dansul pe mama, dar in afara de o suma de bani, nu veti obtine altceva, nu-l puteti practic obliga s-o ajute pe mama. Puneti-i alt insotitor cu banii aia si luati-o in ingrijire unul din copii sau cautati un azil unde mama sa fie ingrijita.

casa in care stau a cui e ?
Intreb pt ca daca nu aveti bani de azil, puteti sa transformati in bani bunurile mamei.

1) Tutorele este dator să îngrijească de cel pus sub interdicţie judecătorească, spre a-i grăbi vindecarea şi a-i îmbunătăţi condiţiile de viaţă. În acest scop, se vor întrebuinţa veniturile şi, la nevoie, toate bunurile celui pus sub interdicţie judecătorească.

(2) Instanţa de tutelă, luând avizul consiliului de familie şi consultând un medic de specialitate, va hotărî, ţinând seama de împrejurări, dacă cel pus sub interdicţie judecătorească va fi îngrijit la locuinţa lui sau într-o instituţie sanitară.


Multumesc pentru raspunsul competenet.Din pacate problema noastra,a tuturor este tatal....este paranoic.....si se manifesta atit cu noi cit si cu mama.Dusul la azil nici nu se pune ca si posibilitate.Tatal primeste indemnizatia de insotitor si nu vrea sa renunte la ea....nici sa angajam pe cineva,atita timp cit el este acolo este imposibil....se manifesta violent in limbaj...
refuza sa-mi dea actele medicale si de identitate ale mamei...consuma aclool...
Toate au culminat azi cind a sunat la 112........si a chemat echipajul de POMPIERI...da POMPIERI !....nu poate sa o puna pe mama in pat....
Are un avocat,cel invata sa actioneze asa.....ca sa "dovedeasca"...ca el este cel ce are grija....chiar daca atit eu cit si fratele meu,sintem in fiecare zi acolo,cu mincare si ce mai e nevoie..El vrea sa vinda casa...si face tot ce poate pentru asta.....se considera in drept fiind sotul legitim....chiar daca au convietuit 61 de ani impreuna.......
O NENOROCIRE NU VINE SINGURA ! ! !
Mama.......la pat si cu Altzhaimer........Tatal cu paranoia.........din pacate nedovedita si netratata ! ! !
TOATE CELE BUNE !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept la mostenire xmagx2001 xmagx2001 Buna seara, am si eu o intrebare si va rog respectuos sa ma lamuriti si pe mine referitor la situatia urmatoare: - parintii mei au divortat, iar in urma ... (vezi toată discuția)
Tutela pt un bolnav AlexBroker AlexBroker Eu locuiesc in USA iar mama locuieste in Romania la un azil, ea nu mai functioneaza din punct de vedere mintal. Eu trebuie sa o iau pe mama in tutelaj pentru a ... (vezi toată discuția)
Mama are alzheimer și aș dori să îi un curator (sau tutore) care să aibă grijă de ea și să o moștenească. cine poate fi acea persoană și care este procedura? Ovi60 Ovi60 Buna ziua, O am pe mama cu Alzhaimer destul de avansat. In prezent locuieste in apartamentul ei iar cheltuielile de intretinere precum si o femeie care sta cu ... (vezi toată discuția)