Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intretinere sotie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intretinere sotie

Va rog sa-mi indicati cum pot obliga tatal sa-si respecte obligatia de intretinere a sotiei....mama nu a avut serviciu...acum au o virsta inaintata...
Mama mai sufera si de Altzhaimer.....tatal primeste toate drepturile de insotitor..toti banii ii opreste si nu mai vrea sa contribuie cu nimic....de cind eu am fost numit tutore legal al Mamei.
Afirma ca atit eu cit si fratele meu sintem obligati sa o intretinem...a ascuns actele Mamei...refuza sa o mai ajute indiferent la ce.......bea si face scandal permanent...
Dvs ca tutore, puteti sa-l actionati in instanta pe tata pt a o intretine si dansul pe mama, dar in afara de o suma de bani, nu veti obtine altceva, nu-l puteti practic obliga s-o ajute pe mama. Puneti-i alt insotitor cu banii aia si luati-o in ingrijire unul din copii sau cautati un azil unde mama sa fie ingrijita.

casa in care stau a cui e ?
Intreb pt ca daca nu aveti bani de azil, puteti sa transformati in bani bunurile mamei.

1) Tutorele este dator să îngrijească de cel pus sub interdicţie judecătorească, spre a-i grăbi vindecarea şi a-i îmbunătăţi condiţiile de viaţă. În acest scop, se vor întrebuinţa veniturile şi, la nevoie, toate bunurile celui pus sub interdicţie judecătorească.

(2) Instanţa de tutelă, luând avizul consiliului de familie şi consultând un medic de specialitate, va hotărî, ţinând seama de împrejurări, dacă cel pus sub interdicţie judecătorească va fi îngrijit la locuinţa lui sau într-o instituţie sanitară.

Multumesc pentru raspunsul competenet.Din pacate problema noastra,a tuturor este tatal....este paranoic.....si se manifesta atit cu noi cit si cu mama.Dusul la azil nici nu se pune ca si posibilitate.Tatal primeste indemnizatia de insotitor si nu vrea sa renunte la ea....nici sa angajam pe cineva,atita timp cit el este acolo este imposibil....se manifesta violent in limbaj...
refuza sa-mi dea actele medicale si de identitate ale mamei...consuma aclool...
Toate au culminat azi cind a sunat la 112........si a chemat echipajul de POMPIERI...da POMPIERI !....nu poate sa o puna pe mama in pat....
Are un avocat,cel invata sa actioneze asa.....ca sa "dovedeasca"...ca el este cel ce are grija....chiar daca atit eu cit si fratele meu,sintem in fiecare zi acolo,cu mincare si ce mai e nevoie..El vrea sa vinda casa...si face tot ce poate pentru asta.....se considera in drept fiind sotul legitim....chiar daca au convietuit 61 de ani impreuna.......
O NENOROCIRE NU VINE SINGURA ! ! !
Mama.......la pat si cu Altzhaimer........Tatal cu paranoia.........din pacate nedovedita si netratata ! ! !
TOATE CELE BUNE !