Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata impozit locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata impozit locuinta

Locuinta proprietate personala (unic proprietar) - plata impozitului impartit pe numele proprietarei si al sotului proprietarei. De ce? Daca legea prevede astfel , ce implica acest lucru? Sotul devine co-proprietar? In caz de instrainare (vindere) a locuintei este necesar acordul sotului?
Este o eroare de inscriere pe rolul fiscal. Nu devine proprietar sotul, dar nici nu trebuie sa treneze situatia.
Trebuie mers si corectat (eventual, facut scandal).
Succes :-)
:) multumesc frumos