Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema apartament vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema apartament vanzare

Buna seara , locuiesc cu 2 copilasi intr-un apartament al parintilor mei , tatal meu a divortat de maica-mea iar eu sunt divortata , Tatal meu doreste sa vinde apartamentul iar maica-mea nu e pe contract dar tatal meu da , daca va vinde apartamentul nu avem unde merge eu si maica-mea deci ce se poate face il poate vinde ?
Tatal dvs in calitate de unic proprietar detine dreptul sa dispuna de bunul imobil dupa interesul personal,respectiv are dreptul legal sa instraineze apartamentul
Dar daca vinde apartamentul mama ramane in strada iar eu la fel cu copii nu se poate asa ceva
În primul rând , trebuie stiut dacă apartamentul este cumpărat în timpul căsătoriei, pentru că în acest caz devine bun comun, chiar dacă este menţionat în contract doar tatăl .
În această situaţie vinderea se poate face doar după partajarea bunurilor dobândite de soţi în timpul căsătoriei.
deci da e cumparat in timpul casatoriei
Va rog sa-mi spuneti inseamna ca nu poate vinde apartamentul?