Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Datorii din TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Datorii din TVA

Sotul meu este intreprindere individuala; in urma unui control de la fisc i-a calculat de plata TVA -17000lei , impozit 7000lei si mai are si la sanatate 5000lei
Este in incapacitate de plata si vrea sa intre in insolventa. Ce se intampla cu TVA-ul pentru ca am inteles ca impozitul si sanatatea raman pe persoana fizica ; TVA-ul il plateste pe CIF( mentionez ca marfa din magazin este a furnizorilor, nu are mijloace fixe in inventar ,ce pot fi valorificate ,nici conturi bancare); cum pot cei de la recuperari fiscale sa recupereze TVA-ul?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Pe procesul verbal /nota de constatare incheiat de organul fiscal, se specifica un termen in care puteti formula contestatie. Verificati termenul. Daca a trecut termenul respectiv, sansele dvoastra sunt foarte mici.